Müze Binalarının Tarihçesi

         Milli Mensucat Fabrikası İlimiz Seyhan İlçesi Döşeme Mahallesi ve eski istasyon civarında 1906 yılında Aristidi Kozma Simyonoğlu tarafından kurulan ve Adana'nın en eski sanayi kurumlarından biri olan "Milli Mensucat Fabrikası" Bakanlığımız 2013 yatırım programları kapsamında Müze Kompleksine dönüştürme çalışmaları devam etmekte olup, tamamlandığında Türkiye'nin ve Orta Doğu'nun en büyük müze kompleksi olacaktır.

         1907 yılında Aristidi Kozma tarafından "Simyanoğlu Fabrikası" adıyla açılmıştır. 1924 yılında el değiştirerek "Milli Fabrika" adını almıştır. Atatürk'ün Adana'daki sahipsiz fabrikaları yeniden canlandırılması talimatları üzerine 1927 yılında dönemin iş adamları Mustafa Özgür, Nuri Has, Seyit Tekin fabrikayı hazineden satın almış ve adını "Milli Mensucat" olarak değiştirmişlerdir. Bu dönemde fabrikada üretilen "Aslan" marka vater ve ekstra iplikler ülke genelinde büyük talep görmüştür. 1944 yılında Hacı Ömer Sabancı'da fabrikanın ortaklarından biri olmuştur. 1978 yılında biriken borçları nedeniyle tekrar hazineye geçen ve üretimine ara verilen fabrika 1983 yılında tekrar açılmış ve adı "Milsan Mensucat" olarak değiştirilmiştir.

         Milli Mensucat Fabrikası döneminde Türkiye'de kamu kuruluşları dışında çalışanlarına geniş imkanlar tanıyan ilk kuruluşlardan biridir. Çalışanlarına günde bir öğün sıcak yemeğin verildiği, aile ve bekarların kalmasına yönelik lojmanların oluşturulduğu bir kuruluş olmasıyla birlikte, fabrika dahilinde bir revir ve fabrika yanında elli yataklı bir hastaneyle işçilerin her türlü hastalıklarına bakılır ve parasız tedavileri cerrahi müdahalelerde dahil yapılırdı.

         Adana sanayisi için bir okul niteliği taşıyan fabrika aynı zamanda Türk Edebiyatı için de esin kaynağı olmuştur. 2013 yılında bir dizi etkinlikle 100. yaşını kutlanılan yazar Orhan KEMAL'in önemli edebi eserlerinden biri olan "Bekçi Murtaza" kitabı fabrikadan esinlenerek kaleme alınmıştır. Hayatının bir döneminde Milli Mensucat Fabrikası'nda memurluk yapan Kemal'in ünlü romanındaki baş karakter "Murtaza" fabrikada gece bekçisidir.

         Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünce 29.06.2006 tarih ve 1701 sayılı kararla tescil edilen Milli Mensucat Fabrikası, Türkiye'nin en büyük müze kompleksine dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Arkeoloji, Mozaik, Etnografya, Tarım, Sanayi ve Kent Müzelerinden oluşacak komplekste aynı zamanda sergi ve konferans salonlarıyla birlikte kafeterya ve açık hava sinemasının da yer alması planlanmaktadır.